Kislo zelje

Bogomira  

član od: 30.12.2005

sporočila: 182

tema odprta - 24. okt 2006 7:38 | ogledi: 6.962 | odgovori: 8

Včeraj sem kuhala sarmo in bila je prava polomija.Kupila sem vakomsko pakirano glavo zelja pri našem dobrem sosedu.Ko sem odprla paket je iz njega prišel močan vonj.Od glave sem lepo ločila zeljne liste jih oprala v vodi in vonj je izginil.Nato sem naredila sarmice,jih dala lepo kuhat,nakar je začelo iz lonca smrdeti po sami gnojšnici.Katastrofa vso delo,denar za materijal vse je šlo v nič,vonj je bil tako močan,da nam je bilo kar slabo.Nikoli več ne kupim vakomsko pakirane glave.Hotela sem jo kupiti na naši mali tržnici pa pravi gospa ,ki jo prodaja,da bo imela glave čez kakšen mesec.No saj je vse eno ,saj se nam je sedaj za nekaj časa priskutila.Sem pa slišala od ene znanke,da se da naret sarma iz sladkega (svežega)zelja.Povedala mi je nekako tako,da zeljne liste popari z vrelo kisano vodo.Jaz pa sprašujem če pozna katera ta recept ali kaj podobnega.

LP Bogomira

Bogomira

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

24. okt 2006 8:17

Bogomira, sarmo delam ponavadi iz ohrovtovih listov, lahko tudi iz listov sladkega zelja. Tako je delala moja mama in tega sem navajena še od doma. Iz kislega zelja se mi zdi kar malo prekislo, čeprav imam samo kislo zelje rada. Postopek je tak kot pri listih iz kislega zelja, le da listom odstraniš debele žile in daš malo poparit v vročo slano vodo, da se zmehčajo. Tak recept je tudi v Ivančičevi knjigi, imenuje pa ga poletna sarma. LP

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

24. okt 2006 8:18

Jaz sarme večkrat naredim iz sladkega zelja, ker moji kislega ne marajo preveč. Zeljno glavo kar "tunkam" v krop, ker zmehčane liste lažje luščim stran (sveži se mi ponavadi raztrgajo), nadev naredim klasičen. Preostalo sveže zelje pa narežem in poparim, posebej na masti prepražim malo čebule in na kocke narezane slanine, dodam malenkost moke, zalijem z vodo, paradižnikovo mezgo in začinim po okusu. V to zmes lahko potunkaš sarme in jih skuhaš... jaz raje vse preložim v ognjevarno posodo, na vrh naložim še kakšen kos domače slanine in v pečici popečem, ker zmanjšam šanse, da jih prismodim. . Pa še skorjica slanine in zelja je zame zakon... je pa jasno, vse stvar okusa. LP, V.

antonija8  

član od: 13.12.2005

sporočila: 325

24. okt 2006 8:44

Jaz delam sarmice iz trtnih listov. Super okus ker so listi tudi kisli. Seveda pa se sarme dela lahko iz svežega zelja, ohrovta i.t.d. Pozdrav, antonija

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

24. okt 2006 9:02

Tudi jaz delam poleti, ko ni še kislega zelja, sarmice iz svežega zelja, ohrovta in trtnih listov. Zeljove delam tako, da dam celo glavo zelja v krop in kuham ene 5 minut, nato jih malo ohladim in ločim lepo liste dol. Debele žile malo odrežem, vendar ne preveč, in zavijem sarmice. Potem pa jih lahko naprej kuhaš klasično, mi pa imamo najraje lepo zapečene v pečici z malo paradižnikove ali pa zelenjavne omake. Za nadev pa uporabljam različne sestavine, od klasičnih, z mletim mesom in rižo, do kruhovih, kašinih in sojinih. Odvisno od sezone in kaj se najde doma v hladilniku. Ker rada eksperimentiram, so vedno nekoliko drugačne, zato ti točnega recepta ne morem napisati. Malo čaraj, pa boš videla, da bo uspelo. Kyara

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

24. okt 2006 9:53

Tudi jaz sem ze naletela na pokvarjeno kislo zelje, ne sicer na glavo, ampak na narezano zelje. Enako pri sosedu. V celotni kuharski "karieri" pa se mi je to zgodilo samo enkrat. Drugace pa so okusne tudi "sarmice" iz rdecega zelja s perutninskim nadevom. Glavi izrezes kocen, liste blansiras in potolces ali izrezes trse dele. Preprazis slanino in cebulo, dodas na zelo majhne koscke narezana piscancja prsa in namoceno zemljo in s tem nadevas liste. Zvitke malo popeces, zalijes z vinom ali juho in das za cca 45 minut v pecico. Lahko tudi pokrijes. fresh

Bogomira  

član od: 30.12.2005

sporočila: 182

24. okt 2006 11:00

Hvala za nasvete, bom sigurno probala iz sladkega zelja ali ohrovta tudi iz trtnih listov mora biti dobro vendar sem za te že vrjetno prepozna.Vsekakor pa bom probala tele z piščančjim mesom vendar z belim zeljem ker moji nemarajo rdečega.Fresh ali je recept v bazi. LP Bogomira Bogomira

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

24. okt 2006 12:48

Bogomira, v bazi ga ni, ker se se do danes nisem spravila, da bi v objavo poslala kak recept. si bom poskusala vzeti cas in ti ga posljem na ZP. z belim zeljem pa so odlicne tudi sarmice, ki jih nadevas z jagnjetino. fresh

Bogomira  

član od: 30.12.2005

sporočila: 182

24. okt 2006 20:29

Fresh se že veselim receptov.Hvala Bogomira Bogomira

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?malaga
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti